12 Temmuz 2013 Cuma

BATMAN / HASANKEYF

Batman / Hasankeyf´i gormek istiyorsaniz sola donun lutfen...

 Simdiden belirteyim gormezseniz çok sey kaybedersiniz. Herkes burayi,  ve yakinda fotograflarini yukleyecek oldugum Nemrut´u, hayatinda bir kez mutlaka gormeli.

Batman-Hasankeyf tam anlami ile tarihin, medeniyetin gobegidir heralde. 


Bu bolgenin ulkemizin sinirlari içinde bulunuyor olmasi buyuk keyif ve gurur verici.  


Ama  bolgede yapilmasi planlanan Ilisu Baraji ile tum bu kulturun sular altinda kalma tehlikesi ile karsi karsiya oldugunu bilmek  de buyuk uzuntu verici dogrusu. 


Batman Turkiyenin en zengin petrol yataklarina sahipmis.  Fotografta bir petrol pompasi gormektesiniz. Iste tarihi köprüsu, evleri ,  camisi, magaralari, tarihe yolculugu  ve doyumsuz guzelligi ile  Hasankeyf. 
Fotograflari uzerlerine  tiklayarak buyutebilirsiniz.  

Hasankeyf'i Artuklular'dan alan (1232) Eyyubiler, henüz bölgeye tam hakim olamadan Moğol istilasi ve harabiyeti ile karşılaştı. Birçok yerleşim yeri gibi burası da altüst oldu.  EyyubilerMoğol şokunu atlattıktan sonra 14. yüzyıl başlarından itibaren Hasankeyf'i yeniden imar etmeye başladı. Özellikle bugün Hasankeyf'te bulunan birçok eserde imzası bulunan Eyyubiler'in, Sultan Süleyman zamanında bu imar faaliyeti zirveye ulaştı.  Eyyubiler, 1515 yılında burayı Osmanlılar'a bıraktı.

Hasankeyf, üzerinde yapılması planlanan Ilısu Barajı ile sular altında kalma ve tüm kültürel hazinesini yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Yerleşim merkezlerinin ve 10.000 yılı aşkın tarihi bulunan kültürel varlıklarından yanında bilirkişilerce hazırlanan raporda Ilısu Barajı'nın barındırdığı çevresel tehlikeler şöyle sıralanmıştır:

Soyu tükenmekte olan hayvanların besin ve habitatlarının yok edilmesi
Kitlesel balık ölümleri
Çökelme ve ötrofikasyon
Su kalitesinde ciddi düşüş
Sıtma gibi su kaynaklı hastalıklarda artış
Su kaynaklı çatışmalarda artış (özellikle Türkiye ile komşu devletler arasında)
 Kaynak : wikipedia 

Sevgilerimle.
Gungor Ekinci Saglik