7 Temmuz 2013 Pazar

Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar


Daha onceki yazimda da belirttigim gibi tatilimizin 2. haftasinda mini bir GAP turu yaptik.
Sabahin ilk isiklarinda Gaziantep uzerinden Urfa´ya gitmek uzere yola koyulduk. Sehrin içinden geçmedigimiz için sadece fikir sahibi olabilmek açisindan arabadan bir kaç fotograf çektim. Bu fotografda onlardan biri.  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük, Türkiye’nin ise 6. büyük sehri  olan Gaziantep, yoldan geçerken bile buyuk sehir oldugunu ilan ediyor adeta .
    Ezo gelin, benim olsan seni vermem feleğe 
   Güzel yosmam başın için salma beni dileğe
   Anası huridir de kendi benzer de meleğe
   Nenneyle de ah bahtı karam nenneyle.
Gaziantep yoresi

Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar,
Ciğerim Yanıyor Aney Gözlerim Ağlar,
Benim Zalim Derdim Cihanı Dağlar.
Gezme Ceylan Bu Dağlarda Seni Avlarlar,
Anandan Babandan Yardan Ayrı Koyarlar.

 Tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan Sanliurfa   Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyyüb’ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanmis olup , halk arasindaki konusmalardanda hep kulagimiza geldigi gibi bir tam peygamberler sehri.  Biz az vakitte çok yer gormeye çalistik.  Buna ragmen goremedigimiz çok yeri kaldi.
Urfa basli basina bir tarih ve kultur cenneti. 
Urfa´ya vardigimizda kendimi Turkiye´nin bir sehrinde degil de, farkli bir ulkede hissettim adeta.  Yerel halk hala yoresel kiyafetlerini giyiniyor.
Aysel´cimle bende geri kalirmiyiz. Fotograf çektirmek için bizde 2 kostum kiraladik hemen. 


Urfa´nin merkezi oldukca  gelismis diyebiliriz. Ama koy kisimlari bozulmamis ve tarihi dokusunu hala koruyor.  
   
Urfa´ya gidilip de Balikligol gorulmez  mi hiç?

" Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri) Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl,kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.


İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol"' emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. İbrahim bir gül bahçesinin içersine sağ olarak düşer. İbrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur. Her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır ." ( kaynak :tr.wikipedia.org)
 
Halk yoresel kiyafetlerini giydigi için kumasçilarda da bu tarz islemi kumaslar vardi. 


Baharatçidan aldim elde yapilmis isotumu. Canimin içi de, bu Urfa salvarini aldi kendisine ve neredeyse 1 hafta boyunca çikarmadi. Aksam yikadim sabah giydi :-)


Ogle yemegimizi cigercide yedik. 

Teyzelere fotografinizi çekebilir miyim dedim. Bir anda uçu de basortulerini duzeltip poz verdiler sagolsunlar. 

Harran,  Şanlıurfanin  Suriye sınırına yakın olan bir ilçesi.

Dünyanın ilk bilim merkezlerinden  biriymis.  Dünyanın ilk üniversitesi de 10. Yy.  da burada kurulmus.  Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi'de adını bu ilçeden almıs. Kuzey Mezopotamya'nin kadim yerleşim yerlerindenmis. 

Bu kalintilar universiteye aitmis.Harran da yol boyunca çok fazla sayida bu yuk kamyonlari ile karsilasiyorsunuz. Ve onlar yaninizdan geçerken bildiginiz butun dualari okuyorsunuz. Çunku inanin saga sola ha dustu  ha dusecekmis gibi yalpalayarak hareket ediyorlar. Yanlarindan geçerken korkmamak mumkun degil. Boyle cidi tehlike arz ederken trafige nasil çikabildiklerini hala anlamis degilim.  Urfa - Akçakale´deki  Suriyeli mültecilerin kampi
Burasi da Harrani anlatan bir muze ev diyebiliriz. Harran da en çok begendigim yer burasi oldu zaten.

içi disi ayri guzel


hersey otantik

tarihe yolculuk etmemek mumkun degil. Bu yerin isletmeci olan bayan. Ismini hatirlayamadim malesef.Daha çok yolumuz var.  Harran dan çikinca Diyarbakir´a gidecegiz. Simdi kisa bir ihtiyaç molasi.
Herkese sevgiler.
Fotograflari uzerlerine  tiklayarak buyutebilirsiniz. 
Gungor Ekinci Saglik Hiç yorum yok: