12 Mart 2013 Salı

Mina Urgan / Bir Dinozorun Gezileri


Yillar once yazarin " Bir Dinozorun Anilari " isimli kitabini buyuk bir zevkle okumustum. "Bir Dinozorun Gezileri" ni de ayni zevkle dun bitirdim. Gerçekden çok keyifle okunabilecek ve ayni zamanda da dunyanin  bir çok  yeri hakkinda bilgi edinilebilecek bir kitap. Bazen guldum, bazen sasirdim okuduklarima.  Gezi kitabi okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Sevgilerimle.
Gungor Ekinci Saglik


Arka Kapak
Mina Urgan Bir Dinozorun Anıları'nı yazarken kitabının bu kadar çok okunacağını hiç beklemiyor, "Benim gibi bir kocakarının hayatını kim merak eder ki..." diyordu.

Ama öyle olmadı. Yüzbinlerce kişi bu ufak tefek, beyaz saçlı, sigara içen, cesur, komünist ve ateist olduğunu televizyon ekranlarında söyleyen İngiliz Edebiyatı profesörünün anılarını okudu ve kendiyle alay etmeyi bilen bu zeki kadını çok sevdi.

Çünkü o, Türkiye aydınının sıcak ve zeki dilidir. Samimi bir düşünce sahibinin, aykırı da olsa, tüm kesimler tarafından kucaklanacağının kanıtıdır.

Türkiye şimdi de onun yeni kitabı Bir Dinozorun Gezileri ile yeryüzünde keyifli ve uygar bir yolculuk yapacak. "Dinozorca" yani az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendini tanıyıp öğrenecek, sevecek.


10 Mart 2013 Pazar

Zaragoza da bir Turk sokagi

Bu fotograf da gordugunuz sokagin adi " Calle Del Turco" yani Turk sokagi. 
Megerse burada boyle bir sokak varmis ben de yeni ogrendim. Tam tarihçesini bilemiyoruz ama  Canimin Içi´nin bildigi kadari ile burada uzun yillar  once Turk bir adam parfum satarmis.  Sevilen de bir insanmis. Ve sirf  O kisiden dolayida buraya Turk Sokagi anlamina gelen " Calle Del Turco" adi verilmis. 
Açikcasi çok sakin ve biraz da  bakimsiz  geldi bana. Ama yinede,  zamaninda burada esnaflik yapmis ve sevilmis bir insanin, uyruk adinin yasadigi sokaga verilmis olmasi bir Turk olarak benim hosuma gitti. Sizlerle de paylasmak istedim.
 Sevgilerimle.
Gungor Ekinci Saglik