20 Ocak 2010 Çarşamba

MIYMINTILIK BAŞKA ŞEY KİBARLIK BAŞKA

Daha önceki makalelerimde de belirtmiştim sanırım, bizim ailede herkes çok işbitiricidir.
Erkeklerimizde kadınlarımızda kız işinden de erkek işinden de anlarlar. Herkes kendi üstüne düşen işi layığı ile yapar. Kızkardeşim de, ben de yemek de yaparız kariyer de, çivi de çakarız priz de değiştiririz. Evde verilen büyük davetlerinde üstesinden gelebiliriz. Çünkü öyle öğretildik. İnsanın elinden her iş gelmeli derdi annem de babam da.

Ama şimdi şöyle bir bakıyorum da etrafa, ortalık kibarlıkla mıymıntığı karıştıran kız müsvetteleri ile dolu.

Anti parantez belirteyim ki her kibar kızında elinden de her iş gelmez, o da ayrı bir yazı konusu olsun artık. Mühim olan elinden her iş gelen kibar bir kız olabilmek.

Neyse bugün asıl değinmek istediklerim mıymıntılar. Öyle komik geliyorlar ki bana, bu yavrucuklara özel bir yazı yazmadan geçemedim.

BUNLARI NASIL TANIR SINIZ?

En belirgin özellikleri hep karınları ağrıyo gibi bir halleri vardır.

Yüzleri hasta gibi solgundur.

Sıfır bedene yakın zayıftır bunlar.

Hani tanımadan yanlarına otursanız, hastamı sınız geçmiş olsun dersiniz yani.

Kibar konuştıklarını düşünerek çok yavaş hatta ağızlarının içinde mıy mıy konuşurlar.
Hatta konuşmazlarda adeta inlerler.

Çayı masanın üzerinden ağızlarına götürene kadar tuttukları bardakdan parmakları yanar.

On kişilik sofrayı kurarken kaşığı, çatalı, bıçağı, aynı anda dizemez bu zavallılar. Her birini teker teker dizerek dönerler masanın etrafında. Valla şaka yapmıyorum, gördüm yahu, aynen öyle yapıyolar. Düşünsenize benim gibi tez canlı birinin buna şahit olduğunu, kafasına vurup “ ya çekil kenara git oyuncaklarınla oyna” dememek için kendimi zor tuttum valla.

Ne cenaze sahibine teselli vermeyi bilir bunlar, ne düğün sahibine göz aydını.

He bide bu uyuzlar kendilerini bi halt zannederler ya, utanmadan kimseyi de beğenmezler. Ayy seni kim beğensin be Allahın olmamışı.

Bizim oralarda bi söz vardır ; Nerde bir güzel varsa o da bir nursuzundur derler. İşte bu hastalıklı nursuzların da kaliteli denebilecek, bunlara uykulu yada sarhoş zamanlarında evet dediklerini düşündüğüm eş yada sevgilileri vardır.

Bunların evinde her öğün kahvaltıdan yada hazır çorbadan başka yemek pişmez, onun için genelde anne de yerler. Hasbel beşer bide çocukları oldu ise o yavrucuğa da anne anne yada baba anne bakar zaten. Bu işin kılıfıda hazırdır ayrıca, aaa mıymıntı anne hem kariyer yapıyo, hem evle uğraşıyo, e bide çocuk var, hangi birine yetişsin ayoooolll.

Çok komikler ya valla çok komik ve zavallılar. Bakıma muhtaçlar benim gözümde onun için daha fazla üzerlerine gitmiycem.

Tabiî ki bu insan türünün içinde erkek olanları da olup, mıymıntı erkek kibar erkek değil aciz, zavallı erkekdir benim gözümde ki onlara hiiiiç tahammülüm yok.

Uzun lafın kısası mıymıntılık başka şey kibarlık başka şey arkadaşlar armutla elmayı karıştırmayalım lütfen.

Sevgilerimle,Güngör Ekinci

Hiç yorum yok: