22 Temmuz 2010 Perşembe

İSTANBUL'U GÖRMEDEN ÖLMEMEK LAZIM

Pazartesi günü iki haftalık yıllık izne çıktım. Tatilin tamamını İstanbul'da geçireceğim. Yaptığım planın tamamını uygulayabilirsem süperşahane bir tatil olacak inşallah. Gerçi biraz yorucu bir plan oldu ama değecek gibi görünüyor. Örneğin bugün gazete okuyup çay içmek için kardeşim, eşi ve yeğenimle birlikde Kanlıca'ya gittik. Gerçekden keyifli bir gündü. Ama ben sizlere asıl dünkü programımızdan bahsetmek istiyorum.

Dün kardeşim Hakan'la mini bir İstanbul turu yaptık. Bir saatlik boğaz sefası yaparak geldiğimiz Eminönü'nde güzel bir kahvaltı yaptıkdan sonra başladı turumuz. Mısır Çarşısından başladık İstanbul'u solumaya. Mısır Çarşısına defalarca gitmiştim ama Kapalı Çarşıya ilk kez gittim. Bilmeyenler için belirtmiş olalım Kapalı Çarşı Mısır Çarşısının bir kaç beden büyük ve çok sayıda kuyumcusu olan hali. İkisinde de çok sayıda baharatçı,kuruyemişci, şarküterici, İstanbul'u akla getiren el yapımı ürün satıcıları ve hediyelik eşyacılar bulunmaktadır.

Kapalıçarşıdan çıkınca 1551-1558 yılları arasında Mimar Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman adına inşa edilen Süleymaniye Camiine gittik. Fakat camide restorasyon çalışması olduğu için sadece Kanuni Sultan Süleymanın türbesini ziyaret edebildik.
Dördüncü durağımız Yeni Cami yada diğer adıyla Valide Sultan Camii oldu.

Mimarisine, ruhaniyetine hayran olduğum, hatta bayıldığım Yeni camiden çıkınca Galata Kulesine gitmeye karar verdik. Ama öncesinde Galata köprüsünde biraz soluklanıp birer kahve içtik.Kahvelerimizi aşağıdaki eşsiz manzara karşısında içmek yorgunluğumuzu hafifletti inanın.Galata Kulesine çıkınca gözlerime inanamadım. Arkadaşlar inanın abartmıyorum, ben hayatımda bu kardar güzel bir manzara görmedim. Hani şehir rehberlerinde yapmadan dönme, görmeden dönme yazar ya, bence İstanbul ve Galata Kulesi görmeden ölünmemesi gereken yerler. Tek üzüldüğüm şey hava çok kapalı olduğu için fotoğraflar istediğim kadar net çıkmadı ne yazık ki.


Ve son durağımız Taksim oldu. Ara sokaklarda dolaştık, fotoğraf çektik, yemek yedik. Akşam yetişmemiz gereken davetten dolayı günü İstiklal caddesinde noktalamaya karar verdik. Hem ruhumuzu, hem gözlerimizi doyuran harika bir gün oldu gerçekden. Yarın plajdayım. Tatilimin geri kalanınıda paylaşmaya devam edeceğim.Fotoğrafları üzerlerine tıklayarak büyütebilir siniz.

Sevgiler, iyi seyirler.

8 yorum:

Delfina ; dedi ki...

7359 nolu fotoya bayıldım da bayıldım dostum.ctesi aynı güzergahlardan ben de geçtim ama nişantaşı da yaptım bu sefer şahaneydi gitmelisin canım..

sevgiler

Güngör Ekinci dedi ki...

Canım dostum, evet benim de favori fotoğraflarımdan 7359 ( kahve molasında karşımızdaki manzaranın fotoğrafı). Canım ben Nişantaşı'na birlikde gideriz diye düşünmüştüm. Bu durumda seninle başka bir plan yapalım muhakkak. Öptüm, sevgiler.

Leylak Dalı dedi ki...

Yarın ben de İstanbul'dayım inşallah. üstüne şehir tanımıyorum:))

Güngör Ekinci dedi ki...

Sevgili Leylak dalı, okudum telaşınızı, ama mutlu telaşlar bunlar.Sizde hayırlısı ile gelin şehrimize. Düğününüz hayırlı olsun, sevgiler.

Asuman Yelen dedi ki...

İstanbul' da turistik seyahat yapmak, İstanbul' da yaşamaktan çok daha güzel Sevgili Güngör. Yaşarken, hele de çalışırken sadece koşturuyor insan. Kuyruklarda bekliyor, araçlara ayakta biniyor, hafta sonlarında ancak iş-güç ve dinlenme, izinlerde de kaçmak istiyor haliyle.
Yaşadığım şehri çok güzel anlatmış ve resimlemişsin. Ellerine sağlık...

Selma Er dedi ki...

merhaba güngör hn,ben de şimdi ayvalık'dan döndüm..hemen bilgisayarımı açtım..istanbul geziniz çok güzel geçmiş anlaşılan..benim ençok sevdiğim yerlere gitmişsiniz..keşke beraber gezseydik..kapalıçarşı'da sokak sokak dolaşıp kaybolmayı çok severim..galata kulesi en sevdiğim yerlerden birisi..fotoğraflar çok güzel..tabii istanbul sizin o güzel bakan ve gören gözlerinizle bakınca daha da güzel..uygun olursanız sizi,varsa birlikte gezdiğiniz yakınlarınızı ve sevgili leylak dalı'nı evimde ağırlamak(kadıköy-Kazasker-İstanbul)veya buluşup birlikte bir kahve içmek isterim..sevgiler..

Güngör Ekinci dedi ki...

Merhaba Asuman hanım,
İstanbul yaşamını çok güzel özetlemişsiniz. Günlük hayatta insan hayatın koşturmasından, telaşından nasıl güzel bir şehirde yaşadığını fark edemiyor.
Benim için bu tatil gerçekden güzel oldu. Fotoğrafları beğendiğinize sevindim.
sevgiler.

Güngör Ekinci dedi ki...

Merhaba Selma hanım,
Öncelikle hoşgeldiniz diyorum. Yarın akşam da benim Ayvalık'dan misafirlerim geliyor.
Yorumunuzu okuyunca çok sevindim gerçekden. Kalp kalbe karşıdır dedikleri bu olsa gerek.
Ben de acaba Selma hanıma teklif etsem bu iznimde bir kahve içermiyiz demiştim kendi kendime.
Davetinizi memnuniyetle kabul ediyorum. Ben de http://isitmekaybi.blogspot.com/ bloğunun sahibi sevgili Delfina ile konuşayım, uygun olursa oda katılsın bize. Bloğunuza yazarım ayrıntıları.
Görüşmek üzere sevgiler.