30 Temmuz 2010 Cuma

BEYLERBEYİ SARAYI VE BİR SERGİ


Geçen gün Beylerbeyi Sarayındaydım.
Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında, dönemin
tanınmış mimarı Serkis Balyan’a yaptırılmış. Harem ve Selâmlık olarak iki ana bölümden oluşan sarayda Selâmlık, donatım ve süsleme açısından Harem’den daha zengin tutulmuş.Sarayda 3 giriş, 6 salon ve 26 oda bulunuyor. Rutubete ve sıcağa karşı döşemeleri, orjinalleri Mısır’dan getirtilen hasırlarla kaplanmış. Çoğunluğu Hereke yapımı olan büyük boyutlu halı ve kilimleri, göz alıcı kristal avizeleri, saatleri, Çin, Japon ve Fransız Yıldız vazoları gerçekden görülmeye değer.
Sarayın, içinde çay bahçesi de olan çok büyük bir bahçesi ve harika bir ortamı var. Sarayı belli saatlerde gezebiliyorsunuz. Zaten saray çevresinde izleyebileceğiniz okadarçok eser ve görülmesi gereken yer var ki vakit nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile. Ne yazık ki sarayın içinde fotoğraf çekmek yasak. O ihtişamı hayranlıkla izliyorsunuz ama tek bir kare bile çekemiyorsunuz yani. Onun için sadece saray dışında çektiğim fotoğraflardan bir kaçını yayınlayabileceğim.Sarayın Set Bahçeleri’nin altından bir de tarihsel Tünel geçiyor. Sanırım çok şanslı bir günümdeydim. Çünkü gittiğim gün Tünelde sayın Aymelek Kaptanoğlu'nun Filografi sergisi de vardı ve gözlerim kamaşarak izleme imkanım oldu. Günün tek talihsizliği vaktimin sınırlı olması sebebi ile Aymelek hanımdan ve eserlerinden sohbetine doyamadan ayrılmak zorunda kalmam oldu. Ayrıca Aymelek hanımdan bu tünelin yapıldığı tarihlerde kullanılır halde olduğunu ve Üsküdar'a ulaşımın bu tünelden sağlandığını da öğrendim.Aşağıda tünelin içindeki sergide çektiğim fotoğraflardan da bir kaç kareye verdim. Daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Başta sevgili Aymelek hanım ve arkadaşları olmak üzere şimdi bu satırları okuyan herkese sevgilerimi gönderiyorum.3 yorum:

Selma Er dedi ki...

beylerbeyi sarayını,bahçesini ve mükemmel manzarasını çok severim.birkaç kere bahçesindeki cafede açık büfe kahvaltıya gittik.(tel.ile rezervasyon yaptırıyorduk.)tünelin içini hiç görmemiştim.çok güzelmiş.Aymelek hn'ın eserleri çok güel..sık kullanılanlarıma ekledim..sevgiler..

Güngör Ekinci dedi ki...

Açık büfe kahvaltısı olduğunu bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu, denemek lazım.

Bu arada evet Aymelek hanımın eserlerinin her biri birbirinden güzel.

Yarın görüşmek üzere, sevgiler.

Adsız dedi ki...

Güngör Hanım,
Bloğunuz çok güzel.İşten ayrılmışsınız.Bel ağrısı çekmişsiniz.Geçmiş olsun.
Saygılarımla,